Chłodnik litewski

Jednym z naszych priorytetów jest przygotowywanie potraw w zgodzie z naturalnym cyklem przyrody, dlatego w okresie wiosenno-letnim nasze sklepy oferują państwu m.in. chłodnik litewski. Jego podstawą jest świeża, chrupiąca botwinka, w towarzystwie ogórka, rzodkiewki oraz kopru.

Troska o klienta

Buraki, a szczególnie ich liście są bogatym źródłem żelaza, potasu oraz wapnia. Warzywo wpływa korzystnie na układ krążenia, co za tym idzie działa prozdrowotnie w przypadku chorób, takich jak cukrzyca typu 2, miażdżyca, czy nadciśnienie. Zupa jest zabielana maślanką i kefirem, bogatymi w bakterie probiotyczne pozwalające utrzymać równowagę flory jelitowej. Nie należy zapomnieć o dodatku wysokiej jakości jajek eklogicznych – wszystko w dbałości o zdrowie klientów. Nasz chłodnik to opcja odpowiednia dla osób na diecie bezglutenowej lub wegetariańskiej oraz dla wszystkich ceniących sobie lekkostrawne, orzeźwiające, pełne sezonowych warzyw posiłki.

Zupa z Soplicowa

Tradycyjnie zupę podawano zupełnie inaczej niż dzisiaj. Spożywano ją z dodatkami w postaci ugotowanych szyjek rakowych, kawałów ryb lub cielęciny – o czym zresztą pisał sam Adam Mickiewicz w epopei narodowej ,,Pan Tadeusz’’. Pierwsze kulinarne wzmianki na temat chłodnika litewskiego przypadają na okres panowania dynastii Jagiellonów (XIV wiek). Potrawa swoje korzenie ma na podlasiu, które w tamtym okresie w dużej mierze było zamieszkiwane przez mniejszość litewską.

Telefon

+48 662 254 215
+48 22 692 40 52

Email

restauracja@specjalyregionalne.pl

Otwarte

Pon. - czw. 12:00 - 22:00
Piąt. - sob. 12:00 - 23:30
Ndz. 12:00 - 22:00

Adres

Specjały regionalne
ul. Nowy Świat 44
00-363 Warszawa


    Scroll to Top